reklama

Najhoršie klišé doby

Valí sa to na nás zovšadiaľ: Žijeme v uponáhľanej, pretechnizovanej dobe, nezdravým, konzumným životom, ľudia sa už spolu nestretávajú, lebo len visia na internete, zavládol kult peňazí a fyzickej krásy, povrchnosť vládne dnešným svetom a ľudstvo speje do záhuby. Chýba už len príťažlivý hippie prorok v ľanovej košielke, ktorý by nás všetkých vyzval k hromadnej samovražde.Ako  je to v skutočnosti? Žijeme naozaj zlú dobu, horšiu ako tie predošlé? Mení sa človek postupne na egoistické hoviadko a vrchol tejto nelichotivej evolúcie zažívame práve teraz?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (176)
Obrázok blogu
(zdroj: www.flickr.com)

Uponáhľaná, pretechnizovaná doba
Dodnes neviem presne, čo to znamená, že sme uponáhľaní. Iste, musíme chodiť do práce, starať sa o obživu, možno i o nejaký nadštandard, ale to robili aj ľudia v iných dobách. Presúvame sa z miesta na miesto pomocou dopravných prostriedkov, takže ten presun je rýchly. Ale aspoň sa pri tom toľko nenapotíme, ako naši predkovia, je to pohodlnejšie. Paradoxne - viac sedíme, takže sa logicky menej „ponáhľame".
O pretechnizovanej dobe hovoria ľudia minimálne od konca 19. storočia. Je únavné o tom počúvať ešte aj dnes. Inak to už jednoducho nebude. Človek bude techniku stále zdokonaľovať, ale nie preto, aby si kazil kvalitu života, ale presne z opačného dôvodu. Ak vám vadí, že vám môžu ľudia kedykoľvek zavolať, alebo že je na cestách málo koníkov, predajte všetko a odsťahujte sa na lazy. S motykou v ruke potom môžete obkopávať hriadky vlastných zemiakov a meditovať o spojení s prírodou. Ale pozor, aj motyka je technický vynález!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žijeme nezdravo
Pomaly v každom časopise nájdete rady, ako žiť „zdravšie", takže už viete, že máte bicyklovať, piť len dve deci červeného, nefajčiť a jesť veľa omega3 mastných kyselín, antioxidantov a balastných látok. Ja si pritom vždy spomeniem na môjho deda, ktorý každý deň po práci zašiel na pivo a poldeci, fajčil dvacku marsiek denne a jedol veľa slaniny a klobás. Nik ho počas života nestresoval údajmi o hladine cholesterolu, triglyceridov a krvnom tlaku. Zomrel v požehnanom veku, unavený mimoriadne nezdravým životom.
Napokon, zdravý život je svojím spôsobom kontradikcia. Veď život sám je nezdravý - každým dňom, a to už od narodenia, pomaličky umierame. Máme to tak zapísané v genóme a žiadne anticholesterolové maslo s tým nič nenarobí. Ani veda zatiaľ nepozná recept. Ešte je stále málo „pretechnizovaná".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Už sa nestretávame. Máme sociálne siete.
Ach, tá technika! Oberá nás už aj o prirodzený ľudský kontakt. Ľudia už nechodia na stretnutia, stačí im internet. Naozaj?
Vyjdite si cez víkend do hociktorého podniku v meste. Uvidíte ich plné živých ľudí, budete mať problém nájsť si voľné miesto. Viacerí z nich si dohodli stretnutie cez sociálnu sieť. Potom si na tej sieti budú prezerať fotografie a videá z akcií, komentovať ich a vtipkovať.
Sociálna sieť nič nezrušila, naopak, pomáha byť ľuďom spolu, aj keď fyzicky práve v tej chvíli byť spolu nemôžu. Paradoxne, vďaka internetu sú ľudia spolu ešte viac, pretože sociálne siete nie sú náhradou živých stretnutí, ale, čuduj sa svet, bonusom k nim.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ani deti v tom nie sú nevinne
Dnešné deti sedia len za počítačmi. Sú drzé a vulgárne. To my v ich veku... No čo? Nepoužívali ste škaredé slová? Od koho ich asi poznajú? Aj vulgarizmy sa len dedia. Tie najostrejšie a najznámejšie si už celé generácie zachovávajú ustálený, osvedčený tvar.
A môžem vás ubezpečiť, že deti ešte stále najradšej hrajú futbal, bicyklujú sa, alebo sa skrátka nejako hrajú - vonku, na čerstvom vzduchu. Za počítačom strávia nepatrnú časť dňa. Iste, sú výnimky, ktoré zo všetkého najradšej čučia na obrazovku, no zovšeobecňovať to na všetkých pripomína skôr generačnú závisť, než objektívnu pravdu. Každá nová generácia po tej našej bude horšia, lebo je... mladšia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zachvátil nás kult mladosti a krásy
Na titulkách časopisov, na televíznych obrazovkách, na plagátoch - všade samé pekné, mladé tváre. Dobre vyzerať je modla doby. O starobe radšej mlčíme, Byť mladý je „in".
Lenže kto by už nechcel dobre vyzerať. Je tu niekto, kto chce vedome vyzerať zle? Keď dobre vyzeráte, aj sa dobre cítite, nie je v tom žiadna povrchnosť, naopak, je to veľmi, veľmi hlboké. Príroda nám do podvedomia natrvalo zapísala, že byť príťažlivý zvyšuje naše šance na plodenie potomstva. A čo sa týka mladosti - áno, vrchol príťažlivosti dosahujete v mladom veku. Opäť je v tom evolučný mechanizmus. Kedysi sa ľudia ledva dožívali štyridsiatky a ak mali zachovať rod, museli sa reprodukovať v mladom veku. S čím súvisí to, že „museli" dobre vyzerať, byť lákaví pre potencionálneho sexuálneho partnera. Keby ľudia dosahovali vrchol príťažlivosti po päťdesiatke, ľudstvo by malo zavarené na vážny problém. Mladosť a krása boli preto vždy oslavované, nie je to žiadny výstrelok dnešnej „povrchnej doby".

Ten konzumný život
No hej, žijeme v konzumnej dobe a ľudia sú egoisti. Ale to odjakživa. Dokonca aj opice, krokodíly a tapíry. Vďaka tomu žijeme, neegoistické správanie má v prírode veľmi zlé vyhliadky na prežitie. Každý musí konzumovať a dávať pozor, aby nebol skonzumovaný. Skúste dlhšie nekonzumovať, uvidíte, bude vás to bolieť. 
Pri formulke „konzumná doba", či „konzumný život" si opäť nie som istý, čo si mám pod tým predstaviť. Zrejme honbu za peniazmi? Za zbytočnou nadhodnotou? Ale kto určil mieru nadhodnoty? A vlastne, čo je na nadhodnote (teda hodnote, ktorú nepotrebujete nutne na prežitie) vlastne zlé? Veď keby neexistovali ľudia, ktorí kumulujú nadhodnoty, tí zlí egoisti, mohli by sme zabudnúť na všetok pokrok, na bezplatné vzdelávanie, na solidaritu s chorými a nezamestnanými atď. Je konzumný, okcidentálny svet horší ako ten orientálny, mystický? A vôbec:

Je toto zlá doba?
Ak vám na dvere neklope štátna bezpečnosť, ak vás nenakladajú do dreveného vagóna, ak vám zo sprchy tečie teplá voda, ak vaša strecha nemá dieru po bombe, buďte si istý, že žijete v skvelej dobe a na skvelom mieste. Občas si len treba sňať z očí ray-bany. 

Števo Šanta

Števo Šanta

Bloger 
  • Počet článkov:  243
  •  | 
  • Páči sa:  1x

https://www.youtube.com/watch?v=5F1mDITTv1k Zoznam autorových rubrík:  ahahorecenziaglosaneobeatsongyfilozofia z práčovnekomentárNezaradenévideo killed the radio starrozprávka

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu